Valdická Brána, náměstí v Jičíně

Mapa, 1km, vhodné pro večerní procházku či výlety s kočárkem

Valdštejnovo náměstí je hlavní náměstí v Jičíně. Má obdélníkový tvar a je orientováno přibližně podle světových stran. Náměstí vévodí renesanční Valdická brána, zámek a barokní chrám sv. Jakuba Většího. Dále se zde nachází barokní mariánský sloup, kašna se sochou Amfitrité z 19. století, korunovační kašna z roku 1836 a v neposlední řadě renesanční a barokní měšťanské domy. Po celém obvodě náměstí je podloubí. Městské centrum včetně náměstí je městskou památkovou rezervací.

Lipová Alej

Mapa, 50m, vhodné pro pěší výlety, běhání

Valdštejnova alej spojuje město Jičín s osadou Sedličky, kde se nachází Valdštejnův letohrádek Lodžie. Alej vede podél silnice směřující z Jičína do Lomnice nad Popelkou. Alej byla založena na přání vévody Albrechta z Valdštejna v roce 1631. Vede z Jičína k Valdštejnově lodžii, letohrádku v parku zvaném Libosad. Čtyřřadá alej o délce 1825 m byla vysázena 1152 lip malolistých s odstupem 6 m, v současnosti alej tvoří jen 986 stromů. Ani tyto stromy nejsou původní z doby Valdštejna, neboť alej byla průběžně obnovována dosazováním a průměrné stáří stromů je okolo 100 let. Lipová Alej je od hotelu reSTART vzdálená pouhých 50 metrů.

Pohádkový drak v Jičíně

Mapa, 1km, vhodné pro večerní procházku či výlety s kočárkem

Železný drak, který je dílem absolventa turnovské umělecké školy Jiřího Kmoška (na snímku), s konečnou platností dosedl na nový čedičový sokl v prostoru jičínské pěší zóny, kde už několik týdnů před tím v rámci provizorního umístění budil pozornost kolemjdoucích.

Valdštejnská lodžie

Mapa, 1,5km, vhodné pro výlety s dětmi, kočárkem, krátké cyklovýlety, milovníky architektury a historie Valdštejna

http://www.valdstejnskalodzie.cz/

Rozhledna Čeřovka

Mapa, 500m, vhodné pro výlety s dětmi,  fotografování, výhledy do okolí

Rozhlednu nechal postavit jičínský krajský hejtman Hansgirg, financována byla z darů bohatých měšťanů. Jak hlásá nápis vytesaný na stavbě: “Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasolibé”, staviteli vyhlídky nešlo pouze o samotnou vyhlídku, ale také o to, aby poskytl práci a obživu chudým. Během dalších let však nebyla vyhlídka příliš využívána a dokonce hrozilo její zřícení. Proto byla na konci 19. století postavena mohutná zeď, která věž ochránila.

http://www.jicin.org/dr-cs/1018-.html

Rumcajsova jeskyně

Mapa, 6km, vhodné pro pěší výlety, běhání

Rumcajsova jeskyně je stále upravená, jako by tam skutečně někdo žil. Postel je ustlaná, pro Cipíska je tu připravená svačina, pro Manku kytička a na stole stojí džbán s vodou. K jeskyni se dostanete z Prachova přes Přivýšinu po modré či zelené turistické značcce směrem do obce Brada. Nebo můžete zaparkovat přímo pod zříceninou hradu Brada a odtud je to po modré značce kousíček.

Jičínský zámek

Mapa, 1km, vhodné pro milovníky historie

Zámek v Jičíně byl vystavěn po roce 1608, o 12 let později po výbuchu vyhořel a byl těžce poškozen. Za Albrechta z Valdštejna byl roku 1633 znovu vystavěn v barokním stylu. Dominantou náměstí je kromě brány budova zámku se třemi nádvořími, která společně s dalšími významnými objekty tvoří součást městské památkové rezervace.

http://www.jicin.org/cs/historie/jicinsky-zamek.html

Rumcajsova ševcovna

Mapa,  6km, vhodné pro výlety s dětmi, objevování pohádkového Jičína

Návštěvníci Jičína se mimo jiné zajímají o místo, kde žil švec Rumcajs-pohádková postava z knih autorů Václava Čtvrtka a Radka Pilaře. Takové přání jim už ale dokážeme splnit: chcete-li dnes navštívit Rumcajsovu domácnost z doby, kdy ještě nebyl slavným pohádkovým loupežníkem, ale počestným jičínským řemeslníkem.

https://www.rumcajsovasevcovna.cz/

Prachovské skály

Mapa,  8km, vhodné pro pěší výlety, výlety do přírody (rodiny s dětmi – doporučeno bez kočárků), pokud chcete navštívit největší dominanty Českého Ráje

Prachovské skály jsou skalní uskupení pískovcových útvarů různých tvarů, rozkládající se zhruba 5 až 7 km severozápadně od města Jičín, přírodní rezervace, součást CHKO Český ráj a oblíbený cíl turistů. Navštivte jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v ČR.

https://prachovskeskaly.com

Hrad Trosky

Mapa,  8km, ideální pro výlet na kole, pokud chcete navštívit největší dominanty Českého Ráje

Bizarní zřícenina gotického hradu připomínající čertovy rohy trčící ze země byla postavena koncem 14. století a stala se jedním ze symbolů Českého ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny.

https://www.hrad-trosky.eu/cs

Hrad a zámek Staré Hrady

Mapa,  16km, ideální pro výlety s dětmi i za špatného počasí

Tak jako každý hrad i Staré Hrady jsou opředeny pověstmi. Ta nejtajemnější je o templářích. Říká se, že byli původními vlastníky tvrze Stará. Z výprav do východních zemí si přivezli sochy dvanácti apoštolů v životní velikosti. Ty zde nechali zakopat a kopáče zaživa zazdili, aby nedošlo k vyzrazení místa úkrytu. Když chtěli templáři později poklad přemístit, skončili strašlivou smrtí, prchajíce před přízraky zemřelých. A tak podle pověsti skončí každý, kdo by se chtěl pokladu zmocnit, neboť duše mučedníků bdí nad pokladem doposud. Jiná verze legendy je, že se nejednalo přímo o sochy apoštolů, ale o obrovské valouny zlata, které při správném postavení otevírají bránu do časoprostoru.

https://www.starehrady.cz/

Hrad Kost a údolí Plakánku

Mapa,  19km, ideální pro výlety s dětmi, za historií, výlety na kole

Hrad Kost je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost v dobách, kdy jej obléhal Jan Žižka a po neúspěšném dobývání hradu prohlásil, že je pevný jako kost a ta prý patří psu. Pravdou ovšem zůstává, že samotný zakladatel hradu, hrabě Beneš, se do sobotecké zakládací listiny podepsal latinským přízviskem Benesius de Costy, což Češi při čtení zkomolili a přejmenovali ho na Beneše z Kosti.

http://www.kost-hrad.cz/

Bozkovské dolomitové jeskyně

Mapa, 35km, vhodné pro výlety s dětmi, letní ochlazení, pokud již máte dost hradů a zámků

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Díky bohaté výzdobě však nemají problém přilákat milovníky podzemní říše z krajin mnohem vzdálenějších. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou.

http://www.bozkovske-jeskyne.cz/

Zámek Hrubý Rohozec

Mapa, 27km, vhodné pro cyklovýlety, poznávání historie, výlety do přírody

Státní zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

https://www.zamek-hrubyrohozec.cz/cs

Zřícenina hradu Pecka

Mapa,  24km, ideální pro výlety  za historií

Hrad Pecka je jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu středního Podkrkonoší a Krkonoš.  Láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale dvěma prohlídkovými okruhy zaměřenými  na vlastní, autentickou historii hradu a městečka Pecka.

https://www.hradpecka.cz/

Zoo Dvůr Králové

Mapa,  40km, za špatného počasí můžete safari absolvovat i ve svém voze

V Safari Parku Dvůr Králové vás čekají ty pravé africké zážitky – opravdové safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a jediné Lví safari ve střední Evropě. Pěší procházka vás poté zavede mezi největší skupinu žiraf chovaných mimo Afriku nebo k nosorožcům, jejichž chovem se dvorský safari park proslavil. Při tom budete moct obdivovat úžasné umění a kulturu černého kontinentu a nechat se unášet strhujícími rytmy africké hudby.

https://safaripark.cz/

Zoo Chleby

Mapa,  41km, menší zoo, určená především pro nejmenší návštěvníky

ZOO Chleby byla založena 5. června 1997. Vznikla na základech předchozí sbírky zvířat manželů Fraňkových. Jak se kolekce rozšiřovala o atraktivní exotické druhy (amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, dvojzoborožec indický, tukan pestrý apod.), přitahovala stále větší zájem veřejnosti. Lidé se často chodili kochat vzácnými bažanty, jeřáby, papoušky, tukany… Malý prostor zahrady rodinného domu přestal vyhovovat, bylo nutné hledat nové místo již s cílem vytvořit plnohodnotnou zoo.

http://www.zoochleby.cz/

 
Datum příj.
Datum odj.
 
Translate »